Charles Explorer logo
🇨🇿

Leiomyosarkom dolní duté žíly

Publikace na 1. lékařská fakulta, 2. lékařská fakulta |
2022

Abstrakt

Úvod: Sarkomy obecně jsou jedny z nejzhoubnějších malignit vůbec. Diagnostikujeme je často bohužel až v jejich pokročilém stavu.

I přes multioborový přístup lékařů tyto nádory mají velice špatnou prognózu. Pakliže sarkomy vycházejí z dolní duté žíly, v 95 % se histologicky jedná o leiomyosarkomy.

Jsou to nádory, které vychází z hladkosvalových buněk tunica media. Na světě je popsáno okolo 400 případů.

Symptomy vyplývají z velikosti nádoru a jeho lokalizace. Možnost chirurgické resekce jednoznačně prodlužuje přežití pacienta.

Kazuistika: 50letá pacientka s náhodným nálezem leiomyosarkomu dolní duté žíly podstoupila na naší klinice radikální chirurgické řešení – resekci tumoru a rafii dolní duté žíly. Po 3,5 roku byla diagnostikována lokální recidiva v oblasti dolní duté žíly, pacientka nejprve podstoupila protonovou radioterapii ke zmenšení nálezu a následně byla reoperována – 4,3 roku po prvním výkonu.

Postižená část byla při reoperaci nahrazena goretexovou protézou. Na kontrolním CT, 4,8 roku od vstupní diagnózy, je bez jakékoliv recidivy.

Závěr: Možnost radikální resekce tumoru dolní duté žíly významně prodlouží životní prognózu pacienta. Zásahy do dolní duté žíly většinou vyžadují pouze dočasnou antikoagulační terapii.

V našem případě jsme nejprve provedli resekci a rafii dolní duté žíly pro leiomyosarkom a při recidivě po 4,3 roku náhradu protézou. Pacientka je v dobrém stavu čtyři měsíce po druhé operaci.