Abstrakt
Na začátku byla otázka. Jak lze využít aplikované divadlo a drama jako nástroj kolektivní reflexe? Záměrem prezentované pilotní fáze výzkumu bylo experimentálně ověřit navrhovaný kvalitativní výzkumný design participativního charakteru, založený primárně na tzv. výzkumu divadlem (theatre based research) a prakticky ohledat potenciál a možná omezení tohoto prožitkově založeného výzkumného designu
Sběr výzkumných dat probíhal během dvoudenního workshopu se členy jednoho pracovního týmu v rámci organizace STOCK Plzeň - Božkov s.r.o.. A to prostřednictvím modelování interakcí postupy (v tomto případě) tzv. aplikovaného divadla a dramatu. Využívání divadelních konvencí a dramatizace tématu narušuje platné fyzické, sociální a psychologické, aj. zákonitosti. Vzniká tak nový, umělý, (divadelní svět) v němž skrze divadelní postupy dochází k vytvoření reflektivního prostoru, umožňujícího pohlédnout na situaci nově a z různých úhlů (pozic). V atmosféře tohoto zvýšeného vědomí jsme s týmem společně tuto skutečnost analyzovali. Reflektivní praxe byla naším základním nástrojem, možností, jak uchopit prožité, přemýšlet o tom a průběžně i zpětně, vědomě, svou divadelně-dramatickou zkušenost vyhodnocovat.
Zájemcům bude představen obrazový, audio a video materiál z výzkumné dílny a přímo na místě mohou diskutovat o zvolených výzkumných strategiích a jejich využití v současném pedagogickém výzkumu.