Konference ukrajinistů, které byly v průběhu posledních let uspořádány na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy týmem Ústavu východoevropských studií, měly za cíl prohloubit dialog mezi ukrajinskými badateli a akademiky ze západní Evropy. Trvající ruská válečná agrese na Ukrajině znovu otevřela řadu otázek ohledně ukrajinské kultury a dějin nejenom pro odborníky, ale i pro širokou veřejnost.
Timothy Snyder, stejně jako řada dalších badatelů, otevřeně označil ruskou agresi na Ukrajině za koloniální válku. Právě koloniální pohled na vztahy Ukrajiny a Ruska se dnes zdá být nejaktuálnější a nejrelevantnější, jelikož navrhuje možné odpovědi na řadu otázek, které mohou vysvětlit podstatu a prameny stále trvající války v Evropě.
Ukrajina dnes vystupuje ze stínu impéria nejenom na bojišti, ale také v rovině kultury, dějin, politiky a historiografie. Koloniální studie poskytují možnost zanalyzovat řadu zásadních otázek ohledně ukrajinské minulosti i budoucnosti: jaké byly koloniální strategie v průběhu minulých staletí vůči ukrajinské kultuře, jak byly vnímány na samotné Ukrajině a jaké jsou možné cesty k překonání koloniálního dědictví.
Ukrajina se dnes opět nachází na křižovatce dějin, mezi koloniální minulostí a evropskou budoucností. Koloniální dědictví Ruského a sovětského impéria je ale na Ukrajině stále viditelné v různých sociokulturních rovinách. Čtvrtá konference ukrajinistů v Praze poskytne prostor pro diskuzi ohledně koloniální minulosti Ukrajiny a možného překonání imperiálního dědictví.