Hlavní úlohou antiobezitik v komplexní léčbě obezity je podpořit příznivé účinky behaviorální intervence životního stylu na redukci hmotnosti a na zdravotní rizika spojená s obezitou. Nicméně pouze nevelký hmotnostní pokles, kterého se docílilo při lé čbě většinou antiobezitik dostupných v minulosti, nesplnil očekávání jak pacientů, tak lékařů.
Nová generace účinnějších antiobezitik zahrnuje kombinace léků a analoga hormonů zažívacího traktu. Originální přístup k léčbě obezity, diabetu 2. typu a s nimi souvisejících onemocnění představuje tirzepatid, jehož jedna molekula cílí na receptory dvou hormonů zažívacího traktu, a to na receptory glukagonu podobného peptidu 1 (GLP-1) a inzulinotropního peptidu závislého na glukóze (GIP). Článek shrnuje údaje o tirzepatidu, které se vztahují k mechanismu jeho působení a k nedávno publikovaným klinickým studiím, které se prováděly u pacientů s diabetem 2. typu a u pacientů s obezitou, kteří neměli diabetes.
Podávání tirzepatidu bylo provázeno významnou redukcí koncentrací glykovaného hemoglobinu a zlepšením inzulinové senzitivity a lipidového profilu. Pozorovaný pokles hmotnosti o více než o 20 % nebyl docílen po žádném léku, který byl doposud používán v léčbě otylosti a je tak srovnatelný s výsledky méně invazivních bariatrických výkonů.
Podávání tirzepatidu jedenkrát týdně spolu s příznivým profilem ohledně bezpečnosti a výskytu nežádoucích účinků může přispívat ke compliance pacienta. Zevrubně jsou diskutovány budoucí perspektivy léčby obezity tirzepatidem.