Infekční komplikace v těhotenství jsou běžné a mnoho lékařů se obává v rámci antiinfekční terapie možného poškození plodu. Narůstající rezistence bakterií na antibiotika s sebou přináší mnohá úskalí, především ve volbě iniciálního antibiotika.
Objevení antibakteriálního působení produktů některých mikroorganismů započalo novou éru medicíny. Člověk získal klamný dojem, že infekční choroby se stanou minulostí. Opak je pravdou, a i u těhotných žen vidíme stále častěji kolonizaci rezistentními bakteriálními kmeny, které mohou být zdrojem infekce pro novorozence.
Zároveň během těhotenství dochází k významným farmakokinetickým a farmakodynamickým změnám, které je třeba vzít v úvahu při dávkování antibiotik. Kniha si neklade za cíl dopodrobna popsat všechny klinické situace a příslušnou antibiotickou terapii, ale přináš í v přehledu základní principy antibiotické léčby u nejčastějších infekcí či infekčních komplikací, se kterými se ošetřující lékař může setkat.
Vzhledem k tomu, že neexistuje žádné univerzální antibiotikum, které by fungovalo vždy a všude, je v knize věnována jedna kapitola i problematice biomarkerů, které nejenomže nám umožňují verifikovat probíhající infekci, ale mohou a měly by být i průvodcem správně vedené antibiotické léčby s možností včasného ukončení jejího podávání. Vzhledem k tomu, že prevence je vždy lepší a jednodušší než řešení závažných komplikací, je část knihy věnována právě problematice screeningu a očkování těhotných žen.