Maligní obstrukce močovodu (MOM) může být způsobena nádorovým onemocněním močovodu, nebo extramurálním útlakem způsobeným řadou nádorů lokalizovaných v pánvi a dutině břišní. Zpravidla jde o nádory pokročilého stadia, které způsobují obstrukci močovodů vlastním nádorem nebo uzlinovým procesem.
Neřešená MOM vede časem ke vzniku hydronefrózy, obstrukční uropatii, projevům uremie a posléze k úmrtí. Historicky se přístup k MOM změnil z otevřených chirurgických metod, zatížených vysokou morbiditou, k miniinvazivním metodám.
Mezi možná řešení MOM patří zaveden í ureterálních stentů nebo perkutánní nefrostomie, případně extraanatomického stentu. Obě metody jsou efektivní v řešení MOM, stenty mají větší tendenci k selhání léčby při významnější extramurální obstrukci.
I miniinvazivní metody mají u onkologických pacientů nezanedbatelnou míru komplikací. Rozhodnutí o řešení MOM bývalo doménou urologů, v současnosti je nutné řešit MOM v rámci multidisciplinárních týmů s ohledem na prognózu onemocnění a probíhající onkologickou léčbu.
Při indikaci derivace moči je třeba pečlivě individuálně zvažovat benefit a riziko derivace moči. Pomoci v tomto rozhodování mohou prognostické modely. Cílem práce je podat ucelený přehled informací o problematice MOM, upozornit na možná rizika derivace moči a přispět k rozhodování založeném na evidenci.