Infekce lidským papilomavirem (HPV) je nejčastější sexuálně přenosnou infekcí. Přetrvávající HPV infekce je opakovaně spojována s rozvojem anogenitálních a orofaryngeálních karcinomů a také genitálních bradavic.
Prevalence HPV infekce se zdá být dvakrát vyšší u těhotných ve srovnání s netěhotnými ženami. Navíc různé studie naznačují negativní účinek infekce HPV na průběh a komplikace těhotenství.
Dosud byly po celém světě podány miliony dávek vakcíny proti HPV. K neúmyslnému podání vakcíny proti HPV během těhotenství dochází proto, že hlavními příjemkyněmi vakcíny jsou fertilní mladé ženy, které o svém těhotenství v čase vakcinace často neví.
Očkov ání proti HPV není v současnosti v těhotenství doporučeno a nebylo schváleno. V případě těhotenství se doporučuje aplikaci zbývajících dávek vakcíny odložit na dobu po porodu.
Na druhou stranu, podle současných vědeckých poznatků neexistují žádné důkazy spojující očkování proti HPV v těhotenství nebo před těhotenstvím s nepříznivými výsledky těhotenství. Po očkování proti HPV v graviditě nebyl zjištěn zvýšený výskyt vrozených vývojových vad plodu a umělé ukončení těhotenství není v takovém případě opodstatněné.