Tato dvojitě zaslepená, randomizovaná, placebem kontrolovaná studie hodnotila efekt chlortalidonu na arteriální hypertenzi u pacientů s pokročilou chronickou renální insuficiencí. Metody: Celkem 160 pacientům s chronickou renální insuficiencí stadia CKD G4 a nedostatečně kontrolovanou arteriální hypertenzí dle 24hodinového ambulantního monitorování krevního tlaku byl náhodně předepsán chlortalidon či placebo.
Primárním cílem studie bylo zhodnotit změny 24hodinového systolického krevního tlaku po 12 týdnech terapie. Sekundárním cílem pak bylo posoudit změny poměru albumin/kreatinin v moči, plazmatické hladiny NT-proBNP, reninu, aldosteronu a celkového tělesného objemu.
Výsledky: V chlortalidonové větvi došlo po 12 týdnech terapie ke změně 24hodinového sTK průměrně o -11,0 mm Hg (95% CI, -13,9 až -8,1), zatímco ve skupině s placebem o -0,5 mm Hg (95% CI, -3,5 až 2,5). Rozdíl mezi skupinami tedy činí -10,5 mm Hg (p < 0,001).
Signifikantní byl také pokles poměru albumin/kreatinin v moči v chlortalidonové větvi, a to o 50 % (95% CI, 37 až 60). Nežádoucí účinky (hypokalémie, přechodná elevace sérového kreatininu, hyperglykémie, hyperurikémie a nevolnost) byly častější v chlortalidonové větvi.
Závěr: Chlortalidon zlepšil kontrolu krevního tlaku u pacientů s pokročilou chronickou renální insuficiencí a špatně kontrolovanou arteriální hypertenzí oproti placebu.