Kolorektální karcinom patří mezi velmi časté malignity s vysokou úmrtnosti. Mnoho faktorů ovlivňujících jak vznik, tak následnou terapii nádoru není preventabilní, jako věk, pohlaví či genetická predispozice.
Jiné může každý jedinec ovlivnit, například stres, stravování, fyzickou aktivitu, kouření. Střevní mikrobiota je významný faktor, uplatňuj ící se nejen při vzniku nádoru, ale i na výsledcích terapie.
S rozvojem studia střevní mikrobioty dochází k lepšímu pochopení vztahu jejího složení k různým onemocněním. Ukazuje se zejména význam poměru zastoupení zástupců kmene Firmicutes (jako benefitní mikrobioty) a Bacteroidetes (jako mikrobioty spojené spíše s nemocí).
Některé studie naznačují, že se některé bakterie mohou podílet na vzniku anastomotických pooperačních leaků, které prodlužují hospitalizaci, zatěžují pacienta, zvyšují náklady a mohou být i fatální. Bakterie asociované s touto komplikací jsou například enterokoky, pseudomonády nebo bifidobakteria.
Lepším pochopením patognomického vztahu mezi zvýšeným záchytem určitých bakterií a komplikací by poté mohla vést k individuálně volené terapii s cílem redukovat komplikace během chirurgické terapie kolorektálního karcinomu.