Charles Explorer logo
🇨🇿

Efekt mentora zvyšuje míru autogamie u pýrů

Publikace na Přírodovědecká fakulta, Ústřední knihovna |
2021

Abstrakt

Některé autoinkompatibilní druhy jsou schopny samoopylení indukovaného cizím pylem (indukovaná autogamie, mentor efekt), jehož význam je pravděpodobně podhodnocen. Větší míra selfingu byla také opakovaně spojována s polyploidií.

Přestože jsou lipnicovité (Poaceae) rostlinnou skupinou zásadního významu, nebyla u nich míra autogamie, včetně mentor efektu, dosud podrobně studována. V našem výzkumu jsme se zaměřili na druhy Elymus hispidus, E. repens a jejich hybridy (tribus Triticeae) a testovali jsme u nich schopnost autogamie, význam indukované autogamie a jejich vazbu na polyploidii.

Reprodukční způsoby (alogamii, autogamii a mentor efekt) jsme testovali ve dvou opylovacích experimentech doplněných kontrolou (volné sprášení) a identitu rodičovských rostlin a jejich potomků jsme potvrzovali prostřednictvím analýzy absolutní velikosti genomu. Výsledky experimentů potvrdily schopnost autogamie studovaných druhů i jejich hybridů.

Míra autogamie se výrazně zvýšila při indukci cizím pylem (mentor efekt), což bylo patrné zejména u Elymus hispidus (produkce semen po korekci hodnotami z kontrolního volného sprášení u autonomní autogamie: 6.2%vs. mentor efektu: 22.7 %). Oktoploidní rostliny tvořily potomky prostřednictvím autogamie více než hexaploidi i heptaploidi, zatímco heptaploidi tvořili signifikantně méně semen autogamií než hexaploidi a oktoploidi.

Schopnost vyšší míry autogamie E. hispidus (v obou experimentech) mohla být způsobena introgresivní hybridizací. Přestože je mentor efekt zjevně důležitý reprodukční způsob, je mu dosud překvapivě věnována jen malá pozornost.