Charles Explorer logo
🇬🇧

Cognitive-Behavioral Treatment and Contingency Management for Smoking Cessation in Alcohol Use Treatment Patient: a Case Report

Publication at First Faculty of Medicine |
2022

This text is not available in the current language. Showing version "cs".Abstract

Osoby s poruchami způsobenými užíváním alkoholu vykazují výrazně vyšší prevalenci užívání tabáku, jakož i vyšší míru závislosti na nikotinu a nižší úspěšnost odvykání kouření. Navzdory tomu se intervencím zaměřeným na odvykání kouření u této populace věnuje jen minimální pozornost.

V tomto kontextu je cílem předkládané studie popsat kognitivně-behaviorální terapii v kombinaci s incentivní (pobídkovou) terapií (contingency management) určenou k odvykání kouření u žen v ambulantní léčbě závislosti na alkoholu. Sběr klinických dat probíhal s použitím dvou nástrojů: klinický rozhovor a standardizované dotazníky, jejichž prostřednictvím se hodnotila míra užívání tabáku a depresivní symptomatologie.

Užívání tabáku bylo biochemicky ověřováno na základě vydechovaného oxidu uhelnatého a kotininu v moči. Pacientka dosáhla abstinence od tabáku, která byla konfirmována ve sledovaném období (katamnéze) po 1 roce; celkem abstinovala nepřetržitě po dobu 382 dní.

Odborná literatura poukazuje na nutnost podpory odvykání kouření u osob užívajících návykové látky. Tato případová studie je příkladem efektivní léčby zaměřené na odvykání kouření při současné léčbě jiné závislosti.

Aplikované postupy je možné využít v klinickém prostředí.