Amelogenesis imperfecta je popis stavu dentice používaný pro skupinu dědičných chorob, které mají společnou alteraci v kvalitativní a nebo kvantitativní struktuře zubní skloviny. Fenotyp a genotyp tohoto onemocnění je u jednotlivých pacientů velmi rozličný, nicméně pro běžnou praxi je možné onemocnění podle fenotypu rozdělit do tří základních skupin - hypoplastická, hypomaturační a hypokalcifikační.
U pacientů s amelogenesis imperfecta jsou přítomny symptomy dentální, popsány jsou též abnormality ve vztahu zubních oblouků, radiologický nález bývá rozdílný dle typu postižení skloviny, může být přítomný i taurodontismus. Dále se může amelogenesis imperfecta vyskytovat i jako součást syndromového postižení (např. tricho-dento-osseus syndrom).
V podvědomí široké odborné veřejnosti stále přetrvává názor, že jedinou možností ošetření tohoto postižení chrupu je zhotovení fixní protetické práce. Díky neustálému zdokonalování výplňových materiálů a jejich adhezivní vazby k tvrdým zubním tkáním je možné toto konvenční ošetření nahradit přímým zhotovením fotokompozitních výplní. V této přednášce budou prezentována diagnostická kritéria, jednotlivé možnosti ošetření pacientů s amelogenesis imperfecta, jejich porovnání a klíčové aspekty volby vhodného typu ošetření společně s ukázkou kazuistik pacientů ošetřených v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.