Potıže čınských mluvčıch při produkci a percepci souhlásek r a l při osvojovánı si zvukové stránky cizıch jazyků jsou všeobecně známy. V této studii je analyzována produkce alveolárnı vibranty /r/ a laterálnı aproximanty /l/ u čınských mluvčıch v češtině, a to s ohledem na jejich pozici ve slově a hláskovou kombinatoriku.
Analyzováno bylo celkem 500 realizacı (229 pro r a 271 pro l ) s odlišenım pozice iniciálnı před vokálem, intervokalické a βinálnı po vokálu a v souhláskové skupině včetně pozice slabikotvorné. Na základě poslechové analýzy s kontrolou akustických vlastnostı byla sledována frekvence kanonické výslovnosti a typy odchylek, jako např. aproximanta r, vokalizace l, vypuštěnı, záměna, přıtomnost t řepené fonace atd.
Kanonická realizace činila 42,8 % pro /r/ a 71,2 % pro /l/. Nejčastějšı odchylkou ve výslovnosti r byla záměna za l (30 % všech realizacı),u l to byla vokalizace (19 %).
Zhruba lze řıci, že souhlásce r se dařı v souhláskových skupinách, na rozdıl od l, pro které je úspěšná pozice iniciálnı před vokálem a pozice intervokalická.