Pomníky jakožto umělecká díla ve veřejném prostoru mají estetickou, ale také vzpomínkovou, reprezentativní a ideologickou funkci. Zhmotňují společenský diskurz a národní hodnoty, které se v čase mění.
Vztah společnosti k pomníkům utváří jejich symboliku, která je součástí politického symbolického prostoru. Cílem článku je zjistit, jak jsou pomníky zapojeny do politického symbolického prostoru (jak jsou pomníky z různých období rozmístěny v prostoru Prahy, jaká místa můžeme označit za symbolická a jak můžeme tuto symboliku interpretovat).
Do výzkumu byly zahrnuty volně stojící pomníky ve veřejném prostoru Velké Prahy, kter é vykazují odlišné prostorové vzorce a symboliku. Zatímco dominantní pomníky osobností z doby národního obrození jsou koncentrovány v centru města, nejčastější pomníky válek jsou rozprostřeny po celém městě.
Změna interpretace historických událostí a pomníků po konci komunismu vytváří konfliktní místa paměti, která jsou spojena s aktuálními česko-ruskými vztahy i s dozvuky historického česko-německého národnostního konfliktu.