Následující studie si klade za cíl postihnout myšlenkový vývoj dvou příslušníků "hledající generace" intelektuálně a politicky dospívající ve 40. letech 19. století. Studie sleduje reflexi sociální otázky dvou vyučených knihtiskařů, novinářů a v revoluci i politiků Stephana Borna (1824-1898) a Karla Scherzera (1821-1903).
Sleduje vychází z předpokladu, že se sociální otázka krátce před rokem 1848 stala jedním z ústředních témat středoevropského veřejného prostoru, které do velké míry přispělo ke konkretizaci obsahů formujících se politických ideologií. V dobovém kontextu je sledován náhled na sociální otázku obou aktérů v letech 1845-1849, kdy se tématem intenzivně zabývali.
V chronologickém sledu jsou analyzovány jednotlivé etapy jejich života a intelektuálního vývoje ve sledovaném období. V první části je pozornost věnována jejich rodinnému původu a intelektuálním zdrojům, ve druhé části jsou sledovány jejich první pokusy o novinářskou reflexi sociální otázky a ve třetí části jejich názory a osudy v revoluci, kdy oba stanuli na špici organizačních snah dělníků.