Sepse vyvolané beta-hemolytickým streptokokem skupiny B (GBS) Streptococcus agalacatiae patří k nejčastějším infekcím novorozeneckého období, a to i přes snížení incidence časných novorozeneckých infekcí (GBS EOD) v posledních 25 letech v důsledku zavedení těhotenského screeningu a následné cílené intrapartální antibiotické profylaxe. Asi 70 % pacientů s časnou GBS infekcí jsou donošení novorozenci, přesto jsou nejrizikovější skupinou novorozenci narození před 35. gestačním týdnem.
Vedoucím klinickým symptomem jsou především dechové obtíže dítěte. Nejčastější klinickou manifestací GBS EOD je sepse a/nebo pneumonie, typicky asociovaná s různým stupněm orgánové dysfunkce.
Na rozdíl od GBS EOD nejsou pozdní GBS infekce (GBS LOD) peripartální antibiotickou profylaxí ovlivněny a jejich výskyt zůstává neměnný. Nejdůležitějším rizikovým faktorem rozvoje GBS LOD je anamnéza porodu před 37. týdnem těhotenství.
Vedoucím klinickým symptomem bývá horečka, respirační příznaky jsou přítomny vzácně. Nejčastější klinickou manifestací GBS LOD je sepse, téměř ve třetině případů provázená purulentní meningitidou.