Tento článek je zasazen do kontextu projektu SSHOC a jeho cílem je prozkoumat, jak mohou jazykové technologie pomoci při podpoře a usnadnění vícejazyčnosti v sociálních a humanitních vědách (SSH). Přestože většina výzkumných pracovníků v oblasti SSH vytváří kulturně a společensky relevantní práce ve svých místních jazycích, metadata a slovníky používané v oblasti SSH k popisu a indexování výzkumných dat jsou v současné době většinou v angličtině.
Zkoumáme proto přístupy zpracování přirozeného jazyka a strojového překladu s cílem poskytnout zdroje a nástroje na podporu vícejazyčného přístupu k obsahu SSH a jeho vyhledávání v různých jazycích. Jako případové studie vytváříme a poskytujeme jako voln ě dostupná data soubor vícejazyčných metadatových konceptů a automaticky extrahovanou vícejazyčnou terminologii Data Stewardship.
Tyto dvě případové studie umožňují také vyhodnotit výkonnost nejmodernějších nástrojů a odvodit soubor doporučení, jak je nejlépe použít. Přestože nejsou přizpůsobeny konkrétní domé