Charles Explorer logo
🇨🇿

Kumulované diskurzní markery (no ale, no jako, no ne, no tak) a jejich funkce v rozhovoru

Publikace na Filozofická fakulta |
2022

Abstrakt

Intenzivní zkoumání, pod které analýza konverzace umístila obratovou inkonverzaci, postupně také vedlo k zájmu o začátky obratu a výrazy, které zaujímají počáteční pozice turnusu, většinou částice s počátečním obratem. Náš výzkum navazuje na výzkum diskurzních markerů v mluvené češtině, jehož výsledky byly publikovány v monografii Syntaxmluvené češtiny.

V tomto článku se zaměřujeme na lineární syntaktické, prozodické a interakční vlastnosti víceprvkových shluků (kumulací) diskurzních markerů na začátku druhého kola ve dvou nebo případně tříotáčkové sekvenci - tedy reaktivním, responzivním obratu. zachytit orientaci těchto kumulací vpřed/vzad, tj. stupeň, do kterého navazují na předchozí tah (ne nutně otázka), a jak přispívají k promítání odpovědi. Tato dvojitě kontextová perspektiva vede k vyjádření různých reaktivních významů a postojů, preferovaných i nepreferovaných.

Ponecháme stranou jednoslovné reakce, zejména jo, no, které jsou v češtině velmi časté, a jejich zdvojené varianty (jo jo, no ne no), a zvláštní pozornost věnujeme kumulacím no ne, no jako, no ale, no tak. Výzkum je založen na přirozeně se vyskytujících soukromých rozhovorech (shromážděných mimo jiné v ORTOFONcorpus).

Naše analýzy kombinují metody z konverzační analýzy, interakční lingvistiky a korpusové lingvistiky.