Předložený příspěvek reflektuje výsledky výzkumného šetření zaměřeného na intenzivní terapii podporující zvládání běžných denních aktivit u jedinců s mozkovou obrnou (dle MKN-10; F70 ? lehká mentální retardace; G80.2 ? spastická diplegická mozková obrna). Výzkumného šetření/intenzivní terapie se zúčastnil jeden proband, který odpovídal relevantním znakům.
Mezi relevantní znaky jsme řadili věk daného probanda, a to 7,0 ? 7,12 let a kombinaci mentálního a somatického postižení. K hodnocení jsme využili kvalitativního výzkumného šetření s aplikací metody single-case research design.
Tato metoda nám umožnila dlouhodobě a intenzivně sledovat vývoj probandů ve sledovaném čase za využití standardizovaného FIM testu (z angl. Functional Assessment Measure; Funkční míra nezávislosti) a efektu námi zvolené intenzivní terapie.
Z pravidelného testování probandů jsme formulovali závěry a doporučení pro praxi s ohledem na pomáhající profese se zaměřením na speciální pedagogy, ergoterapeuty a fyzioterapeuty.