Východiska: Virová hepatitida typu C (VHC) představuje rozsáhlý veřejnozdravotní problém celosvětově a také v České republice. V ČR je odhadován výskyt chronické hepatitidy C asi u 80 tisíc osob, z toho u většiny (cca 60 %) v důsledku injekčního užívání drog.
Klinicky závažné následky (cirhóza, selhání jater, hepatocelulární karcinom) vznikají obvykle za 20 - 30 let od nákaz. V současné době probíhají globální i národní snahy o eliminaci VHC, které se soustřeďují především na zkvalitnění léčebného kontinua od zajištění dostupnosti testování přes zapojení této skupiny do léčby, udržení v léčbě, dosažení léčebné odpovědi až po následnou péči.
Cíl: Popsat kontinuum péče o injekční uživatele drog v oblasti VHC (zmapovat protestovanost, zjistit, jaká část reaktivních klientů vstupuje do další léčby, kolik klientů léčbu dokončí) a popsat faktory, které na tento proces působí. Na základě získaných dat se pokusit vytvořit doporučení pro pracovníky adiktologických služeb směrem ke zlepšení kontinua péče.
Metodika: Bylo provedeno dotazníkové šetření mezi klienty nízkoprahových kontaktních center pro uživatele drog v Praze. Výzkumný soubor tvořilo celkem 60 namátkově vybraných respondentů, vždy 20 z každého ze tří center.
Data byla analyzována pomocí deskriptivní statistiky. Sb ěr dat byl proveden v srpnu 2019.
Výsledky: Z celkem 60 respondentů bylo celkem 37 (61,6 %) v posledních 12 měsících testováno na VHC. Celkem 25 z nich (67,6 %) uvedlo, že mělo reaktivní výsledek testu na VHC.
Z nich 22 bylo vyšetřeno specialistou na léčbu VHC (88 % pozitivně testovaných) a u 19 respondentů (76 %) se potvrdila chronická infekce VHC, tj. byli indikováni k léčbě. Léčba byla zahájena u 11 respondentů (57,9 % klientů s chronickou VHC) a 9 (47,4 %) léčbu dokončilo.
Hlavními důvody uváděnými respondenty, kteří přerušili léčebné kontinuum, byl nedostatek času, jiné a pro klienta zásadnější problémy a obavy z průběhu léčby. Závěr: Ve srovnání s předchozími daty o VHC kontinuu péče u injekčních uživatelů drog v ČR jsou zjištěné hodnoty na jednotlivých stupních kaskády péče vyšší a výsledky tak mohou svědčit pro zlepšování kontinua péče v kontextu aktuálně probíhajících intenzivních aktivit směrem k eliminaci VHC.
Výzkum nicméně potvrdil přítomnost faktorů, které působí jako bariéry v přístupu k péči a v celém spektru kontinua péče od screeningu po udržení v léčbě.