Islám je podle statistik druhým nejrozšířenějším náboženstvím v současné Africe: hlásí se k němu přibližně 42% celé populace kontinentu, přičemž v saharské a sahelské oblasti je to v mnoha zemích až 99% obyvatel. Toto tvrzení je však nutné doplnit, upřesnit a skutečnou realitu afrického islámu - a náboženského života obecně - blíže představit.
To je vlastní náplní článku. Dnes je islám druhým nejrozšířenějším náboženstvím světa a v Africe žije celá třetina jeho vyznavačů. Většina z afrických muslimů jsou sunnité, ovšem mnozí jsou tzv. nekonfesní muslimové; např. v Mali je nekonfesních muslimů více než polovina.
Hlavním cílem článku je nahlédnout v základních obrysech příběh afrického islámu a zdůraznit jeho současná specifika. S tím souvisí rovněž upřesnění a vysvětlení afrického - zejména subsaharského - specifika vzhledem ke statistikám.
Dalším cílem je upozornit na vybrané unikátní synkretismy islámu a původních afrických náboženství - některé v mezích pravověří, jiné však mimo ně. Téma je zpracováno metodou vlastního terénního výzkumu, podepřeného komparací relevantní literatury.