Tento článek se zabývá antisemitismem v Habrech ve dvou různých obdobích. První začíná rokem 1900 a končí německou okupací.
Na ni navazuje druhá část, která končí rokem 1942, kdy byli Židé z Habrů vyvražděni. Práce je založena především na analýze antisemitismu z nepublikovaných archivních materiálů a textů ztracené kroniky obce Habry.
Analýza vychází z důležitých historických dokumentů, které mají jedinečnou hodnotu vzhledem k tomu, že byly ztraceny. Nepřátelské postoje šířené také novinovými články, které se podílely na utváření pohledu na Židy z Habrů, se v mnoha ohledech shodovaly s pozdější nacistickou okupací.
Mezi českým antisemitismem ve 20. století a nacistickou okupací však existují rozdíly. Nacistům šlo především o vyhlazení Židů.
Cílem tohoto výzkumu je poukázat na antisemitismus v českých dějinách a umožnit tak české společnosti sebereflexi prostřednictvím pohledu na jejich historické projevy, prohloubit její odpovědnost a potřebnými kroky obnovit důvěru ve vlastní současné humanitní hodnoty s ohledem na dosud nenapravené historické škody.