Charles Explorer logo
🇨🇿

České glóby první poloviny 20. století : mimo firmu J. Felkl a syn

Publikace |
2024

Abstrakt

Příspěvek zkoumá výrobu a distribuci českých glóbů v první polovině 20. století, s výjimkou firmy Jan Felkl a syn. Pražská továrna učebných pomůcek Aloise Kreidla obchodovala od roku 1891 s glóby.

Ceníky potvrdily, že firma neměla vlastní výrobu, pouze prodávala výrobky Jana Felkl a syn a dalších zahraničních firem. Nicméně Jan Kreidl se stal akcionářem a později ředitelem firmy Logia v Praze na Smíchově.

Ta vyráběla české glóby od roku 1925 bez uvedení autora, nicméně připomínaly výrobky berlínské firmy Columbus. Další vydání zde upravil František Machát a třetí vydání Josef Hrbek.

Na Smíchově byl vydán také glóbus s názvem Kolumbus od F. Janaty.

Brněnská firma Adolfa Provazníka vydávala české školní glóby v letech 1934-1943. Zachovaly se dva o průměru 32 cm a 21,3 cm.

Menší z nich obsahuje cenzurní zásahy do mapové kresby během druhé světové války. Nakladatelství Ignáce Buchsbauma z Moravské Ostravy produkovalo glóby od roku 1909.

Spolupracoval s firmou Columbus. Dochoval se glóbus o průměru 33 cm s národohospodářským a dopravním obsahem.

V Ostravě Mariánských Horách působila Přírodovědecká laboratoř Falco, založená Rudolfem Vácou. Ten do českého jazyka přeložil německé glóby Paula Rätha z Lipska.

Jeho reliéfní glóbus je jediným česky popsaným plastickým zobrazením Země v tomto období. Dochoval se také obchodní a dopravní glóbus o průměru 33 cm.

Vídeňská firma Freytag und Berndt vydala roku 1909 česky svůj patentovaný školní glóbus s čepcem pro demonstraci osvětlení Země. V české glóbové produkci z první poloviny 20 století je zřetelný vliv německých nakladatelství.