Práce se zabývá reakcí Británie na kubánskou válku za nezávislost probíhající v letech 1895- 1898, kdy ostrov zachvátilo povstání proti španělské nadvládě. Zhoršující se situace záhy vyvolala v sousedních Spojených státech výzvy k vojenské intervenci proti Španělsku.
Proti ambicím Spojených států současně stála většina evropských velmocí. Velká Británie ve španělsko-americkém sporu postupně přešla od neutrality až k podpoře Spojených států, a to s ohledem na své vlastní politické zájmy, potřebu ochrany svého impéria a rozvíjející se ideologii anglosasismu.
Na vývoji postojů britských politiků a diplomatů a na rozboru názorů zastávaných britským tiskem ovlivňujícím ve značné míře britské veřejné mínění bude ukázán britský postoj ke Spojeným státům a zárodky tzv. "zvláštního vztahu" praktikovaného Spojeným královstvím do současnosti. K tomu jsou analyzovány též širší ekonomické, geopolitické a ideologické faktory a imperiální kontext, stejně jako je britská diplomacie prezentována v souvislosti s končící politikou "skvělé izolace" a postupným zapojením Británie do procesu tvorby aliancí vrcholícím až před první světovou válkou.