Krátký dokumentární film má za cíl představit tzv. kolofony, tedy písařské poznámky doplňované na koncích textů ve středověkých rukopisech. Poukázáno je na jejich typické znaky: dataci, lokalizaci, jméno autora nebo účel opisu, ale i na některé specifické rysy; to je znázorněno na unikátní sbírce kolofonů písaře Kříže z Telče.
Kříž z Telče (1434-1504) je právem považován za nejplodnějšího písaře českého pozdního středověku. Zanechal po sobě desítky svazků rukopisných knih a tisíce opsaných stran rozličného obsahu, který reflektuje jeho všestranné zájmy. Moderní badatelé mají to štěstí, že se Křížova sbírka zachovala téměř neporušena, což zdaleka nebývá pro středověký knižní materiál běžné.
V Křížových rukopisech se nezachovala pouze cenná a odjinud neznámá literární díla jak latinská, tak česká, nýbrž i biografické informace o tomto pozoruhodném písaři - a to právě v kolofonech, kterých je v celé sbírce asi 150. Díky tomu můžeme sledovat našeho písaře na jeho životní pouti od působení na středočeských nižších školách, přes studium na univerzitě, vysvěcení na kněze až po vstup do třeboňské augustiniánské kanonie, kde Kříž strávil posledních zhruba pětadvacet let svého života.
Někdy nám ve svých poznámkách Kříž prozradí i konkrétnější detaily ze svého života: jmenováni jsou například jeho přátelé nebo spolupracovníci; je vzpomenut příběh z písařova mládí nebo jeho přítelkyně, vdova, kterou několikrát navštívil. Mimo jiné jsou badatelé schopni díky datovaným kolofonům dopočítat rychlost písařovy práce.
Kolofony Kříže z Telče tak představují unikátní prosopografický pramen, nabízející vhled do života písaře, studenta a klerika v pozdně středověkých Čechách.
Film vznikl jako součást výstavy Ošklivé rukopisy Kříže z Telče (1434-1504), jejíž obsah doplňuje.