Tato mezioborově založená studie demonstruje široké možnosti využití kvantitativních metod v historickém bádání, konkrétně při zkoumání holokaustu na území Protektorátu Čechy a Morava. Autoři zde představují první výsledky svého výzkumu zaměřeného na židovské vězně ghetta v Terezíně, ve kterém uplatnili vícerozměrné statistické modely k analýze unikátní databáze terezínských vězňů, jejímž základem je Terezínská pamětní kniha, vytvořená zásluhou historika Miroslava Kárného (1919-2001).
Nejprve seznamují s některými příklady užití těchto inovativních přístupů, které se v západní historiografii objevují teprve v posledních dvou desetiletích, a s databázemi vězňů, které spravuje Institut Terezínské iniciativy a jež skrývají podle nich ještě velký výzkumný potenciál pro nové statistické metody, zvláště v souvislosti s jejich digitalizací. Tyto metody mohou pak nejen pomoci verifikovat určité historické narativy nebo odfiltrovat vliv faktorů, které zkreslují výsledek historické analýzy, ale také přinést zcela nové pohledy na danou problematiku.
Ve svém jádru studie ukazuje, jak lze s použitím statistických modelů zahrnujících více parametrů, jako je pohlaví, věk, národnost, profese, délka pobytu v Terezíně a doba zařazení do transportu, posuzovat vliv sociálních vazeb na přežití vězňů z terezínských transportů, kteří byli odesláni do tábora Osvětim-Březinka (Auschwitz-Birkenau). Jako vhodný vzorek pro testování hypotézy o významu těchto vazeb pro přežití zpracovávají autoři databázi vězňů, kteří před příchodem do Terezína prošli pracovním táborem Lípa u Německého Brodu.
Provedenými rozbory danou hypotézu verifikují, přičemž kvantifikují efekt sociálních vazeb v závislosti na dalších proměnných. Naopak vyvracejí jinou hypotézu, ukotvenou ve vzpomínce vězňů, o diskriminaci určitých skupin vězňů při zařazování do transportů na východ.
Součástí článku jsou dvě přílohy, které demonstrují s pomocí grafů závislost rizika úmrtí židovských vězňů v Terezíně na konkrétních faktorech a ilustrují použití logistického modelu proporcionálních rizik.