Charles Explorer logo
🇨🇿

Půlroční zpráva : řešení projektu 1/2022 - 6/2022

Publikace

Abstrakt

Zpráva popisuje průběh řešení projektu Centra socio-ekonomického výzkumu dopadů environmentálních politik za období 1/2022 - 6/2022.

Aktivity konsorcia se zaměřily zejména na modelování ekonomických dopadů politického balíčku "Fit-for-55", který naplňuje Zelenou dohodu pro Evropu a závazné cíle Evropského klimatického zákona (WP1 a WP2). Byly kvantifikovány dopady exogenně stanovené ceny povolenek na emise skleníkových plynů v rámci systému ETS a nově diskutovaného ETS2 a politiky přeshraničního zdanění uhlíku (CBAM), při různých scénářích výstavby nového jaderného zdroje (modely E3ME a TIMES). Dopady byly kvantifikovány modely TIMES, CGE a E3ME, přičemž posledním z těchto modelů byly také kvantifikovány dopady scénářů s exogenně nastaveným emisním cílem na úrovni EU. Výsledky těchto analýz byly prezentovány a diskutovány na řadě fór. Další aktivity se zabývaly hodnocením dopadů podpor v zemědělství na užití krajiny a rozmanitost pěstovaných plodin (WP3). V dalších částech projektu probíhaly rešeršní aktivity (WP1, WP5, WP6 a WP8).

Ve druhé oblasti (foresight, scénáře) byl výzkum zaměřen zejména na strukturované hybné síly, které představují hlavní vstup pro tvorbu scénářů životního prostředí ČR do roku 2050 a sledování trendů v oblasti životního prostředí s využitím otevřených dat (WP7). V oblasti modelování dlouhodobých scénářů byly analyzovány trendy ve vývoji teploty a srážek, přičemž další aktivity budou probíhat hlavně v dalších letech projektu (WP4). Výzkum chování a postojů je naplánován v další etapě řešení projektu (WP8, WP9). Předvýzkum začal zejména u experimentálního výzkumu efektivní komunikace (WP9).

Nedílnou součástí aktivit projektu je prezentovat výzkumné aktivity odborné a široké veřejnosti. Výsledky projektu byly šířeny na řadě akcí. Na národní úrovni byly výsledky projektu (dopady Fit for 55) prezentovány a diskutovány s ministerstvem životního prostředí, Radou Vlády pro udržitelný rozvoj), se zainteresovanými institucemi (ČEPS, SFŽP), nebo se zástupci svazů a průmyslu a dalšími stakeholdery. Na mezinárodní úrovni jsme projekt prezentovali zástupcům OECD, Austrian Energy Agency a Slovenskému hydro-meteorologického ústavu. Projekt byl prezentován na Veletrhu vědy organizovaném Akademií věd ČR. Zorganizovali jsme jarní školu k modelování socioekonomických dopadů opatření.