Charles Explorer logo
🇨🇿

Proporcionalita, integrační účinek a legitimita volebního systému do Poslanecké sněmovny: Simulační studie dopadů D'Hondtova dělitele, Imperialiho kvóty a Hareovy kvóty

Publikace na Ústřední knihovna, Právnická fakulta |
2023

Abstrakt

Přestože změna volebního systému do Poslanecké sněmovny upoutala pozornost právníků, politologů i sociologů, stále postrádáme komplexní srovnávací analýzu nového systému s původním či dalšími alternativami. Důvodem je zejména nedostatek empirických dat.

Tento článek překonává tento problém prostřednictvím simulace volebních výsledků odpovídajících reálnému českému volebnímu prostředí. Simulovaný dataset umožňuje generovat zobecnitelné závěry stran proporcionality, integračního účinku a legitimity tří srovnávaných volebních formulí (tj. původního D'Hondtova dělitele, nově přijaté Imperialiho kvóty a dle našich předpokladů nejlepší možné alternativy - Hareovy kvóty).

Naše výsledky ukazují, že Hareova kvóta je jednoznačně nejlepší volbou. Její výhody stran proporcionality výrazně převažují její nevýhody stran integračního účinku.

Navíc vykazuje nejnižší míru nežádoucího a pro legitimitu voleb destruktivního fenoménu porušení logické sekvence výsledků (tj. situace, kdy si strana, která získala méně hlasů, nakonec odnese více mandátů). Jsme přesvědčeni, že Hareova kvóta ze srovnávaných formulí nejlépe odpovídá ústavním požadavkům na volební systém, jak je interpretoval Ústavní soud a zákonodárce by ji tudíž (pakliže nehodlá měnit jiné parametry volebního systému), měl implementovat.