Záchranný archeologický výzkum Ústavu archeologické památkové péče středních Čech z roku 2014 v Týnci nad Labem, v poloze Pod hradem, přinesl především bohaté doklady osídlení podhradí pozdně laténského hradiště. Artefakty z doby římské z Týnce nad Labem jsou tématem tohoto příspěvku.
Jejich interpretační význam pak podstatně zvyšuje soubor stejně datovatelných artefaktů, které byly získány povrchovou prospekcí v letech 2012-2016 na protější straně labského břehu, již na k. ú. Kojice, okr.
Pardubice. Zajímavé je, že všechny artefakty lze datovat do stupně B1 starší doby římské.
Je tedy zjevné, že aktivity z doby římské na hradišti Kolo a v jeho podhradí je mo žné časově celkem dobře vymezit. Zároveň lze říci, že minimálně v případě extenzivně archeologicky prozkoumaného podhradí lze vyloučit standardní sídliště, které by bylo možné srovnat např. s podobnou situací ve Stradonicích.
Nálezy zjištěné na protilehlém břehu Labe, na vysoko položené stráni na západním okraji k. ú. Kojic, jsou chronologicky nápadně srovnatelné s nálezy na straně severní.
V této poloze spolu s nálezy z doby římské byly nalezeny i artefakty z pozdní doby laténské, takže vazba na toto místo se opakuje. Výjimečným nálezem je denár Eravisků, jehož souvislost se stupněm B1 je zde zevrubně diskutována.
Představuje jeden z mála dokladů mincovního oběhu na počátku doby římské.