Charles Explorer logo
🇨🇿

VÝZNAM DOBŘE NASTAVENÉ VEŘEJNOPRÁVNÍ REGULACE A DOPAD JEJÍCH NEDOSTATKŮ NA FUNGOVÁNÍ STÁTU V KRIZOVÝCH SITUACÍCH - PŘÍKLAD ČESKÉ REPUBLIKY V EVROPSKÉM ÚSTAVNÍM KONTEXTU

Publikace na Právnická fakulta |
2023

Abstrakt

Tento článek je věnován významu dobře nastavené veřejné regulace a dopadu nedostatků na fungování veřejné správy. státu v krizových situacích na příkladu České republiky. Tento článek se zaměřuje na ty části ústavní systému České republiky (v porovnání s jinými srovnatelnými státy), které upravují zvláštní postupy při zajišťování bezpečnosti státu a plnění mezinárodních závazků, například v oblasti společné obrany proti napadení. Některá ustanovení analyzovaná ustanovení dosud nebyla aplikována, zatímco jiná ano a existuje dostatek důkazů z jejich každodenní aplikace a praxe. První skupina případů zahrnuje postup při vyhlášení válečného stavu, který je právní podmínkou pro uplatnění řady opatření. nezbytných pro obranu státu a podporu smluvních spojenců. Do druhé skupiny patří zejména problematika vysílání českých ozbrojených sil do zahraničí, což úzce souvisí se závazky ČR vůči NATO a jejím silám VJTF. Ústavní procedura schvalování přeletů cizích ozbrojených sil nad územím ČR není v současné podobě proveditelná. A právní srovnání ukazuje význam vyvážené ústavní a zákonné úpravy na jedné straně. Na druhé straně je potenciální problémy, které v právním státě může přinést nevhodná právní úprava nejen pro stát samotný, ale i pro jeho partnery ve mezinárodním společenství, jsou zdůrazněny. V článku je prostřednictvím srovnávacích právních metod prezentován názor, že ačkoli většina evropských států s parlamentní formou vlády je spíše zdrženlivými hráči při použití ozbrojených sil mimo své území, je v případě, že se jedná o státy, které mají parlamentní formu vlády, nutné značná část z nich dává výkonné moci možnost disponovat těmito ozbrojenými silami. K tomu může dojít pouze v případě nutnosti, s následnou parlamentní kontrolou, a nikoliv pod plnou kontrolou parlamentu prostřednictvím jeho předem uděleného souhlasu.

Nabízejí se také možné návrhy na řešení popsaných problémů. Z analýzy vyplývá, že ve srovnání s jinými státy s podobnými velikostí, silou, historií a potřebami se politická reprezentace v České republice nachází v jakési mentální pasti. To by mohlo dokonce komplikovat naplňování nejen bezpečnostních zájmů státu, ale i jeho závazků vůči partnerům v mezinárodním společenství.