Dlouhodobě působící injekční antipsychotika jsou jedním ze základních pilířů dlouhodobé léčby schizofrenie. Výroba prvních klasických dlouhodobě působících injekčních antipsychotik byla zahájena v sedmdesátých letech minulého století a jejich používání se rozšířilo, aby po příchodu perorálních antipsychotik druhé generace s novými vlastnostmi jejich spotřeba poklesla.
Využití výhodných vlastností antipsychotik druhé generace, včetně jejich neuroprotektivního účinku, při možnosti 100% jistoty ověření adherence, umožňuje aktuální nabídka dlouhodobě působících injekčních antipsychotik druhé generace. V České republice bylo první antipsychotikum druhé generace v této lékové formě registrováno v roce 2003 a aktuálně jsou dostupné čtyři účinné látky, jejichž preskripce je i nadále limitována indikačními omezeními úhrady z veřejného zdravotního pojištění.
Náklady zdravotních pojišťoven v průběhu dvaceti let postupně rostou a při srovnání let 2014-2022 došlo až k jejich ztrojnásobení. V současnosti jsou na trh uváděna první generická dlouhodobě působící injekční antipsychotika druhé generace, jejichž příchod přinese pokles úhrad z prostředků veřejného zdravotního pojištění v tomto důležitém segmentu psychofarmakologické léčby a teoreticky tak umožní jeho další rozšíření mezi vhodné pacienty.