Inhibitory Janusových kináz (JAK) jsou synteticky vyrobené malé molekuly s perorálním podáváním, které inhibují nitrobuněčnou signalizaci řady mediátorů po jejich navázání na receptory imunitních buněk. V současné době jsou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) v léčbě zánětlivých revmatických onemocnění schváleny čtyři inhibitory JAK: tofacitinib jako inhibitor JAK3 a JAK1 s funkční selektivitou oproti JAK2, baricitinib jako selektivní inhibitor JAK1 a JAK2, upadacitinib, přednostně inhibující JAK1 oproti JAK2 a JAK3, a filgotinib, který je JAK1 selektivní inhibitor se sníženou aktivitou vůči JAK2.
Jejich klinická účinnost byla podpořena v klinických hodnoceních fáze III u pacientů s revmatoidní artritidou (RA), ankylozující spondylitidou, neradiografickou spondyloartritidou, psoriatickou artritidou (PsA) nebo juvenilní idiopatickou artritidou, kde vede k potlačení aktivity, zpomalení radiografické progrese a zlepšení funkčních schopností pacienta. Některé výsledky u RA dokonce podporují jejich nadřazenost vůči metotrexátu a adalimumabu.
V současné době probíhá klinický výzkum dalších inhibitorů JAK, např. selektivního inhibitoru TYK2, který se zdá být účinný jak u PsA, tak u psoriázy. Vzhledem k současným datům o vyšším výskytu kardiovaskulárních a tromboembolických komplikací a malignit u starších pacientů probíhají další analýzy s cílem vyhodnotit tzv. class efekt inhibitorů JAK.