Cíl práce: V této práci seznamujeme odborníky s relativně novou kategorií rezistence typu difficult-to-treat (DTR), jejíž použití má signifikantní vliv na predikci morbidity a mortality pacientů s invazivní infekcí způsobenou bakteriálními DTR kmeny. Její sledování se tak stává užitečným nástrojem v komunikaci mikrobiologa a klinického lékaře, a tím významnou součástí antimikrobiálního stewardshipu (AMS).
Dále reportujeme prevalenci kmenů splňujících kritéria této kategorie v nemocnici fakultního typu, V šeobecné fakultní nemocnici v Praze. Metody: Jedná se o retrospektivní kohortovou monocentrickou studii, do níž byly zahrnuty invazivní izoláty vybraných gramnegativních tyčinek od pacientů hospitalizovaných ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze v období let 2009-2013 a 2017-2021.
Výsledky: Z celkového počtu 920, resp. 812 unikátních kmenů gramnegativních tyčinek z hemokultur ze sledovaných období bylo 6,6 %, resp. 6,0 % rezistentních ke karbapenemům a v obou obdobích 3,7 % splňovalo definici typu DTR. V období 2009-2013 bylo v kategorii DTR zachyceno 23,1 % kmenů A. baumannii a 22,2 % kmenů P. aeruginosa, v období 2017-2021 bylo nejvíce v kategorii DTR kmenů A. baumannii (45 %) a P. aeruginosa (15,3 %).
Nezachytili jsme žádný kmen E. coli rezistentní ke karbapenemům, tudíž žádný nespadal do kategorie DTR. Závěr: Kmeny splňující kritéria DTR jsou závažnou komplikací a infekce jimi způsobené jsou obtížně léčitelné.
Prevalence závažných infekcí způsobených kmeny s DTR fenotypem je ve sledovaném zdravotnickém zařízení relativně nízká. Antibiotika s efektem proti DTR je nutné nadále zachovávat jako záložní, a proto je nezbytné postupovat dle pravidel AMS a citlivost k těmto antibiotikům testovat