Cílem této studie bylo vytvořit vhodně validovaný počítačový model krční páteře psa za účelem získání nástroje bazálního výzkumu pro chirurgické aplikace v oblasti krční páteře. Pes je v tomto případě výhodným modelem z důvodu existence obdobných onemocnění krční páteře u některých plemen psů a lidí.
V dalším případě lze získané výsledky této práce taktéž využít ve výzkumu a klinické práci veterinární medicíny. Velmi dobrým výsledkem a výstupem z této studie bylo vytvoření 3D modelu krční páteře psa jakožto modelového zvířete s následným ověřením jeho mechanických vlastností.
Porovnáním hybnosti krční páteře ve směru ventroflexe/dorziflexe na rentgenogramech reálných modelů se simulovaným modelem metodou konečných prvků bylo zjištěno dosažení velmi dobré shody výsledků s minimální odchylkou. Lze tak pro další experimentální práce, jako prvotní pilíř základního výzkumu, využít takto validovaný počítačový model s předpokladem, že výsledky MKP analýz budou zatíženy pouze zanedbatelnou a akceptovatelnou chybou.
Počítačový model je z druhé strany pouze zjednodušeným systémem a v porovnání s reálnou situací nemůže plně zhodnotit dynamiku působení sil v čase, jejich proměnlivost a také individuální ovlivnění ze strany podpůrných tkání skeletu (vazivový aparát, tenze svalů). Z výše uvedeného je patrné, že je potřeba zachovat určitou zdrženlivost při interpretaci získaných výsledků