Cíl práce: Práce se zaměřila na molekulární charakteristiku izolátů Streptococcus pneumoniae v České republice od pacientů, kteří byli očkováni konjugovanou pneumokokovou vakcínou, a přesto v letech 2012-2014 onemocněli invazivním pneumokokovým onemocněním (IPO), způsobeným sérotypem S. pneumoniae obsaženým v aplikované vakcíně. Cílovou skupinou byly děti pod pět let věku.
Materiál a metody: Kmeny S. pneumoniae jsou zasílány do Národní referenční laboratoře pro streptokokové nákazy (NRL) z celé České republiky. Selhání vakcinace proti pneumokokovým infekcím bylo v souladu s mezinárodní definicí.
V NRL běžně probíhá identifikace a typizace izolátů klasickými i molekulárními metodami. K charakterizaci osmi izolátů od pacientů se selháním vakcinace byla použita i detailnější multilokusová sekvenační typizace (MLST).
Výsledky: V letech 2012-2014 bylo v České republice identifikováno osm kmenů S. pneumoniae při selhání vakcinace u dětí pod pět let věku. Jednalo se o sérotypy 1 (n = 4), 14 (n = 2) a 3 (n = 2).
U sérotypu 1 byl nalezen pouze jeden sekvenační typ ST306, typický sekvenační typ sérotypu 1. Stejně tak byl u sérotypu 14 zachycen pouze sekvenační typ ST124, který je v ČR často spojen se sérotypem 14, i když v jiných geografických lokalitách jsou častěji nalézány i jiné ST.
Sérotyp 3 je velice heterogenní, což se projevuje i v nalézaných ST. Identifikovali jsme klonální komplex ST505 a ST124.
ST124 je celosvětově první nález u S. pneumoniae sérotypu 3. Závěr: Jsou prezentovány výsledky pilotního projektu v České republice molekulární charakterizace kmenů S. pneumoniae zachycených při selhání vakcinace u dětí pod pět let věku.
Získaná data vedou ke zkvalitnění surveillance invazivních pneumokokových onemocnění v České republice.