Charles Explorer logo
🇨🇿

Vliv techniky animace, dynamických a statických grafických obrázků na výuku angličtiny žáků 6

Publikace na Pedagogická fakulta |
2021

Abstrakt

Rostoucí pokrok v informačních a komunikačních technologiích vedl k širokému využití výpočetní techniky v dnešním prostředí výuky a učení. Využívání informačních a komunikačních technologií je proto součástí posunu k lepšímu využívání vzdělávacích technologií v moderních školách (Higgins, 1999). Ve vzdělávání založeném na nových technologiích mají velký význam vizuální materiály a multimediální software, jako jsou animace, dynamické a statické grafické obrázky (Mayer& Moreno, 2009).

Na rozdíl od tradičních výukových metod, ve kterých jsou studenti často konfrontováni se statickými texty a obrázky, jsou tímto způsobem studenti konfrontováni s texty a obrázky, které jsou plynulé, dynamické a neustále se měnící kvality, což dává nový význam tomu, čemu se říká gramotnost (Reinking & Chanlin , 1998). Animace neboli rychlé zobrazování po sobě jdoucích obrázků na obrazovce počítače jsou známějším typem vzdělávacího vizuálního materiálu. Animace mají tři vlastnosti: Za prvé, jsou to všechny obrázky, které se zobrazují s určitými simulacemi a pohyby (Weiss, Knowlton, Mornison, 2002). Za druhé, kouzlo a novost mají v animacích zvláštní místo. Tato funkce usnadňuje pochopení abstraktních témat. Nakonec by animace měly souviset s obsahem tématu (Ploetzner, Lippitsch, Galmbacher, Heuer & Scherrer, 2009). Speciální rysy metod založených na animaci nabízejí silné výhody, jako je pomoc při řešení problémů s učením, usnadnění procesu konstruování významů, a tím i studijních výsledků studentů (Reinking & Chanlin, 1998).Další novou oblastí výzkumu v oblasti výukových multimédií je výzkum blahodárných účinků dynamických grafických obrazů na obrazovce. Grafické obrázky jsou jedním z prvků multimediálních systémů, které poskytují studentům největší kreativitu (Asthana, 2009).

Dynamické grafické obrázky jsou kombinací tvarů, které lze vybírat, přesouvat a dokonce s nimi manipulovat. Tyto obrázky jsou určeny k učení a mohou zvýšit motivaci studentů věnovat pozornost lepšímu porozumění a pomoci učit se a rozvíjet myšlení na vysoké úrovni a utváření pojmů (Farhan, 1388).