Charles Explorer logo
🇨🇿

Jazykový rozbor příznakových projevů na dezinformačním serveru

Publikace na Pedagogická fakulta |
2023

Abstrakt

Příspěvek prezentuje výsledky výzkumu provedeného v závěrečné práci, která se zabývala jazykem současných médií. Výzkum se soustředí zejména na projevy, které neodpovídají vyjadřování objektivní publicistiky.

Při hodnocení jazykových prostředků užitých ve vybraných zprávách navazujeme na celou řadu lingvistických prací zabývajících se prostředky jazykové persvaze a manipulace. Cílem výzkumu je rozpoznat příznakové vyjadřovací prostředky ve vybraných zprávách a srovnat četnost jejich výskytu ve dvou různých typech médií.

Ve shodě s metodologií použitou pro posouzení objektivity v monografii V. Jílka a kolektivu Jazyk moderátorů Událostí, hlavního zpravodajského pořadu České televize z roku 2016 provádíme analýzu jazykových prostředků užitých ve vybraných zpravodajských textech z roku 2019.

Celkem bylo vybráno osm textů, čtyři z dezinformačního zdroje ParlamentníListy.cz a čtyři z veřejnoprávního serveru ČeskéNoviny.cz. Srovnávání zpráv umožňuje fakt, že ač byly vybrány zprávy z různých zdrojů, porovnáváme mezi sebou vždy ty, které informují o totožné události.

Výzkum prokazuje vyšší výskyt příznakových jazykových prostředků na dezinformačním webu, avšak ukazuje, že ani zprávy vydané ČTK beze zbytku neodpovídají objektivnímu zpravodajskému vyjadřování. Funkce příznakových prostředků na webu ČeskéNoviny.cz je zejména atraktivizační a aktualizační.

Analýza zjistila, že na dezinformačním webu prokazují manipulativní tendence pouze dvě ze čtyř vybraných zpráv. Všechny čtyři zprávy publikované na serveru ParlamentníListy.cz však vykazovaly vysokou míru bulvarizace sdělení, ke které dochází zejména prostřednictvím výběru atraktivních údajů a expresivních formulací v titulcích.