Charles Explorer logo
🇨🇿

Subjektivní zraková vertikála a posturální kontrola u pacientů podstupujících kochleární implantaci

Publikace na 1. lékařská fakulta, 2. lékařská fakulta |
2023

Abstrakt

Úvod: Ztráta sluchu je stav, který ve společnosti významným způsobem ovlivňuje kvalitu života. Vzhledem k

širokému spektru onemocnění, u kterých se ztráta sluchu vyskytuje, je prevalence této poruchy poměrně vysoká. Dostupnou léčebnou metodou, která neslyšícím umožňuje kompenzovat sluchovou poruchu, je kochleární implantace (KI). Implantace svazku je spojena se změnami v histopatologii vnitřního ucha a tím pádem i se změnami vestibulárních funkcí. Je tedy možné, že KI neovlivňuje pouze sluch, ale i další funkce vnitřního ucha - vestibulární systém a jím zprostředkovanou stabilitu a vnímání prostoru. Posturální stabilita je zajištěna souhrou motorických a senzorických funkcí, kdy při vyloučení jednoho nebo více komponentů dochází k posturální nestabilitě. Ta je jednou z nejčastěji udávaných příčin snížené kvality života.

Cíl: Cílem naší studie bylo zhodnotit u pacientů podstupujících KI klinické projevy vestibulárních a balančních změn před a po operaci a porovnat je s asymptomatickými jedinci. Záměrem tedy bylo zaznamenat změny ve stabilometrických parametrech a ve vnímání statické a dynamické subjektivní zrakové vertikále (SVV) v akutním pooperačním období.

Materiál a metody: Vyšetření bylo provedeno pomocí stabilometrické plošiny a programu na měření SVV.

Vyšetřili jsme 20 kandidátů na KI a 20 asymptomatických subjektů. Měření proběhlo celkem třikrát a to před operací (Pre), dále byli vyšetřeni druhý den po operaci (D2) a poté s odstupem 14 dní od operace (D14).

Výsledky: Výchozí hodnota SVV se mezi pacienty a kontrolní skupinou nelišila. Byl signifikantní rozdíl (p<0,001) ve vnímání dynamické SVV mezi podskupinami pravo- a levo-implantovaných v D2 (-3,92 +- 4,25° a 2,38 +- 2,53°, implantace na pravé a levé straně), ale nikoli před (-0,48 +- 1,80° a -1,00 +- 0,79°) nebo D14 (-1,81 +- 3,31° a -0,10

+- 1,56°). Základní stabilometrické parametry mezi kandidáty na KI a kontrolní skupinou byly statisticky významně odlišné (p<0,01). Data ze stabilometrické plošiny neukázaly mezi Pre, D2 a D14 statisticky významný rozdíl.

Závěr: Kandidáti KI mají zhoršenou posturální stabilitu před samotným operačním zákrokem. Implantace elektrodového svazku ovlivňuje vnímání subjektivní zrakové vertikály v akutním pooperačním období, nikoli však posturální stabilitu pacienta.