Cíl: Vliv karenční výživy na celkovou zdatnost, množství a kvalitu svalové hmoty je v gerontologii v posledních letech významně zkoumaným jevem, který se recentně projevil jako nezastupitelný i v rámci tvorby nových diagnostických kritérií podvýživy pracovní skupiny The Global Leadership Initiative on Malnutrition (GLIM). Klasifikace sarkopenie a její diagnostika však v klinické praxi naráží na nejednoznačně definované metody ("gold standards") a neaktualizované mezní hodnoty (tzv. "cut-offs") pro nejdostupnější používané přístroje (např. bioimpedanční analýza, BIA).
Níže překládaná studie cílila na testování reálné využitelnosti BIA a nových diagnostických kritérií GLIM v klinické praxi s hodnocením jejich validity a validity screeningových testových baterií - Malnutrition Universal Screening Tool (MUST), Mini Nutritional Assessment - Short Form (MNA-SF) k vyhledávání nutričně rizikových gerontologických pacientů. Metodologie: Soubor studie tvořilo celkem 51 pacientů starších 60 let (průměrný věk 78 +- 9,0), z nichž bylo 30 (58,8 %) žen a 21 (41,2 %) mužů, kteří byli nově přijatí na akutní lůžka Geriatrické kliniky 1.
LF UK a VFN v Praze v období od listopadu 2019 do února 2020. Pacienti byli vyšetřeni standardními screeningovými bateriemi - MUST, MNA-SF; novým dg. algoritmem GLIM a jako referenční "semi-gold standard" byl využit Subjective Global Assessment (SGA).
Pro potvrzen í přítomnosti sarkopenie byla použita BIA. Výsledky: Nejlepší senzitivity i specificity ve srovnání s referenčním standardem dosahoval nový dg. algoritmus GLIM (senzitivita - 95,3 %, specificita - 100 %), poté MNA-SF (senzitivita - 81,4 %, specificita - 87,5 %), které se ukázaly z hlediska validity jako dobré, MUST poté jen jako obstojný (senzitivita - 62,8 %, specificita - 75,0 %).
GLIM však výrazně častěji zařazoval muže jako těžce sarkopenické, a tedy těžce podvyživené oproti celkovému posouzení - SGA. Prevalence sarkopenie ve zkoumaném souboru dosahovala 80,4 % (dle BIA) a výrazně stoupala s věkem, malnutrice pak 84,3 % (dle SGA), a to i přes optimální BMI zkoumaného souboru - 26,2 kg/m2 (+- 4,6).