Domorodá etnika Amazonie využívají přírodní dary deštného pralesa nejen jako zdroj obživy, ale i pro samotné přežití v krušných chvílích. Drsné podmínky, přítomnost malárie, jedovatých hadů či obtížnost shánění potravy si žádají určitý typ přírodní adaptace a jednou z takových praktik je i využívání stromové žáby Phyllomedusa bicolor, přezdívané "kambo".
Jedním z nejznámějších etnik, které se zvířetem pracuje, jsou lidé Matsés - původní obyvatelé brazilské a peruánské Amazonie, kteří v současné době žijí ve vlastní rezervaci a jejím okolí. Jejich komunity skýtající zhruba 3 200 členů se řadí mezi jedny z posledních lovců a sběračů na světe.
Jsou zkušení s lukem, šípy, rybářským náčiním i s puškami. Jakou roli ale hraje v jejich kulturním kontextu kambo? Odpověď zní - lék a pomůcka k lovu.
Phyllomedusa bicolor totiž produkuje pozoruhodnou látku, která pomáhá při celé řadě onemocnění, ale podle Matsés též zahání neštěstí a přináší při lovu úspěch. Magická medicína se dostává na veřejnost, prodává se na internetu, stala se cennou komoditou pro domorodé obyvatele a poptávka stále roste.
Co vlastně kambo je a za tím vším stojí?