Charles Explorer logo
🇨🇿

Kaštan v pomístních jménech v Čechách

Publikace na Filozofická fakulta |
2023

Abstrakt

Cílem prezentace je představit výzkum toponym motivovaných výskytem stromů, a to prostřednictvím lexikálně-sémantické, slovotvorné a motivační analýzy 231 anoikonym z území Čech, která obsahují apelativum kaštan nebo jeho deriváty (substantiva kaštánek, kaštanka, kaštanovka, kaštanice a adjektiva kaštanový, kaštánkový). Výzkum ukázal, že naprostá většina z těchto jmen byl motivována výskytem jírovce maďalu (Aesculus hippocastanum) a pouhá dvě jména souvisejí s kaštanovníkem jedlým (Castanea sativa).

Mezi zkoumanými anoikonymy převažují předložkové názvy, které obsahují předložku a apelativum kaštan a označují objekty (především pole a jiné pozemky) podle polohy vzhledem ke kaštanu, a to jednotlivému stromu, skupině stromů, aleji nebo sadu. Velké množství jmen obsahuje deminutivum kaštánek.

Domníváme se, že tato anoikonyma neoznačují malé stromy, ale spíše vyjadřují emocionální vztah pojmenovatele k danému stromu. Pomístní jména, jak známo, odrážejí historii a kulturu dané země nebo regionu.

V případě anoikonym motivovaných výskytem kaštanu to lze ukázat na příkladu jmen, která připomínají starý český zvyk vysazovat určité druhy stromů v blízkosti drobných sakrálních památek, jako jsou kapličky, kříže, sochy svatých apod.