Nedávné násilné incidenty mezi členy romských a ukrajinských komunit v sobě mohou nést riziko radikalizace a propuknutí násilí v celospolečenském měřítku. Příčiny těchto střetů a mobilizace různých skupin vůči ukrajinským uprchlíkům však mají hlubší příčiny v dlouhodobě neefektivně řešených strukturálních problémech, kterým čelí v různé míře všechny znevýhodněné komunity v naší zemi.
Akcelerátorem, nikoli příčinou, radikalizace pak mohou být zkreslené informace šířené v online prostředí, včetně vlivového působení nepřátelských aktérů. Nejvíce zranitelní vůči těmto vlivům jsou jednotlivci, kteří trpí zvýšeným pocitem nejistoty, mají tendenci k černobílému vidění světa, zažívají pocity křivdy a čelí sociálnímu vyloučení a izolaci.
Obnažení těchto slabých míst naší společnosti je třeba chápat jako příležitost, jak posílit soudržnost a minimalizovat konfliktní potenciál, který v době krizí bezprostředně ohrožuje národní bezpečnost. Jako nástroje řešení by měly slou žit respektující strategická komunikace, posilování místních komunit a bezpečnosti, ale v dlouhodobé perspektivě zejména zvyšování odolnosti sociálního kapitálu.