Jak píše Raoul Girardet, politický mýtus v sobě spojuje objasňovací funkci ve vztahu k fenoménům současnosti i mobilizační úlohu. Jeho síla se bezesporu s největší naléhavostí projevuje během extrémních dějinných události.
V souvislosti s válkou na Ukrajině se často hovoří o na první pohled bezprecedentní vernakularizaci jejího veřejného obrazu, který se ke globální veřejnosti dostává prostřednictvím sociálních sítí a s nimi spojených žánrů - včetně těch velmi triviálních. Ve skutečnosti jsou tyto projevy další reinkarnací válečného folkloru a často reprodukují kulturně zakořeněné toposy a archetypy, které můžeme najít i ve folklorních projevech spojených s minulými válkami.
Příspěvek se zaměří na analýzu hrdinských narativů reprodukovaných v internetové kultuře v souvislosti s válkou a jejich zasazení do širšího diachronního kontextu válečného folkloru. Pokusíme se na tyto motivy podívat optikou politického mýtu a zamyslíme se nad funkcemi válečného folkloru i jeho podobami včera a dnes.