Kniha seznamuje odbornou veřejnost s mnoha zásadními etickými tématy pediatrie a neonatologie. Nevyhýbá se ani tématům kontroverzním, která vyvstávají spolu s pokrokem vědy a možnostmi techniky v medicíně.
Propojuje filozofii, etiku, právo a vědecké poznání s klinickou praxí. úvodní část knihy je věnována obecným etickým tématům, přemýšlení o životních hodnotách a vývojových potřebách, definuje základní principy bioetiky a klíčové pojmy a směry etiky. Kapitoly druhé a třetí části se zamýšlí nad klinickými a psychosociálními otázkami pediatrie a neonatologie.
Věnují se etice paliativní péče, hranici viability, intenzivní, vývojové a následné péči v neonatologii; řeší problematiku bolesti, umírán í, (ne)zahájení a ukončení život udržující léčby. Po celou dobu kladou důraz na doprovázení rodiny nemocného dítěte.
Zmíněny jsou i zdánlivě okrajové oblasti, jako jsou etika výzkumu, psychologie, genetika, výživa v dětském věku, právo na kojení a výživu mlékem matky, právní a etická problematika babyboxů, náhradního mateřství, císařských řezů na přání, problematika očkování. Pozornost je věnována též dospívajícím.
Poslední, čtvrtý oddíl je věnován eticko-právním souvislostem. Pojednává o nejlepším zájmu dítěte, ochraně práv dítěte, zástupném rozhodování, informovaném souhlasu v pediatrii a jiných relevantních tématech.
Monografie je určena zdravotníkům (lékaři i sestry) v oboru pediatrie, neonatologie a paliativní péče. Může být přínosem i studentům a pečujícím, kteří pracují na zdravotně-sociálním pomezí v pediatrii.