Charles Explorer logo
🇨🇿

Infekce RSV v ČR - analýza hospitalizací v letech 2017-2021

Publikace na Lékařská fakulta v Hradci Králové, Lékařská fakulta v Plzni |
2023

Abstrakt

Úvod: Respirační syncytiální virus (RSV) je patogen, který obvykle způsobuje mírné příznaky podobné nachlazení. Někdy však může vyvolávat závažné onemocnění, zejména u nedonošených dětí a kojenců.

RSV je celosvětově u dětí mladších jednoho roku nejčastější příčinou bronchiolitidy a pneumonie. K výraznému nárůstu dochází zejména během respirační sezóny a v kompenzačních vlnách v postcovidové době.

Metodika: K analýzám byla použita data z Národního registru hrazených zdravotních služeb a Národního registru hospitalizací. Analyzovány byly počty hospitalizovaných pro infekci RSV dle věkových skupin za roky 2017 až 2021, podobně byly analyzovány počty hospitalizací u dětí do pěti let s diagnózou akutní bronchitida - J20 bez ohledu na vyvolávající agens, a speciálně diagnóza J20.5 - akutní bronchitida způsobená RSV, J21 - bronchiolitida bez ohledu na vyvolávající agens, a speciálně diagnóza J21.0 - akutní bronchiolitida způsobená RSV, dále diagnóza pneumonie J12,1 a diagnóza tracheitida J04.

Výsledky a diskuze: Hospitalizace vykazují značný rozptyl v jednotlivých letech od 213 do 1 804. Nejvyšší výskyt hospitalizací ve věkové skupině do jednoho roku je zdokumentován v roce 2021 - celkem 1 349.

Pokud bychom měli volit indikátorovou diagnózu pro RSV, je jí jednoznačně bronchiolitida, kdy například v roce 2019 bylo z 200 hospitalizací pro bronchiolitidu 151 způsobeno RSV a v roce 2021 ze 412 hospitalizovaných s diagnózou bronchiolitida bylo 330 vyvoláno RSV, tedy v obou letech více než 75 %. Závěr: Je možno konstatovat, že onemocnění RSV i v České republice dominují v kategorii do jednoho roku věku a následně v kategorii do pěti let, vyskytují se ale i ve vyšších věkových kategoriích.

Z dat je zřejmé, že infekce RSV tvoří podstatnou část závažných hospitalizací v nejnižší věkové skupině. Data implikují nutnost hledání nových preventivních opatření, jak této zátěži předcházet.