Zlatým standardem k určení etiologického agens infekce krevního řečiště je hemokultivační vyšetření. Jeho hlavními nevýhodami jsou relativně nízká senzitivita a dlouhá doba do detekce patogenu, což vede k pozdnímu podání cílené antibiotické léčby a k nutnosti zahajovat empirickou léčbu širokospektrými antibiotiky.
Takový postup negativně ovlivňuje celkové léčebné výsledky a přispívá k šíření antibiotické rezistence. Výzkum v posledních letech umožnil zavést metody pro rychlejší identifikaci patogenních mikrobů z pozitivní hemokultury a dále metody přímé detekce patogenů z plné krve bez nutnosti předchozí hemokultivace.
Metody přímé detekce z plné krve dramaticky zkrátily čas do detekce etiologického agens infekce krevního řečiště, mají však rovněž své limitace. Jako poměrně perspektivní se jeví metody, které kombinují PCR a T2 váženou magnetickou rezonanci.
V článku je podán přehled diagnostických metod a podrobný popis testu T2Bacteria Panel, jeho výhody a nevýhody vycházející z prospektivních observačních studií a přehledových článků. Zařazení těchto metod do diagnostiky infekcí krevního řečiště a potenciálně i lokalizovaných infekcí by mohlo mít v budoucnu pozitivní vliv na časné podání cílené antimikrobní léčby a následně i na celkové léčebné výsledky a zpomalení šíření antibiotické rezistence.