Studie se věnuje psychologickým aspektům rozhodnutí o ukončení těhotenství. V úvodu jsou rozvedeny některé vlivy, které na rozhodování mohou působit, jako je představa ženy o mateřství, přístup k těhotenství, krize nebo stres.
Empirická část stojí na rozhovorech se ženami, které mají zkušenost s rozhodováním o ukončení těhotenství. Jako doplňující materiál k těmto rozhovorů pak slouží anamnestický dotazník.
Hlavním cílem tohoto výzkumu je přiblížit jedinečnou zkušenost žen, které se rozhodovaly o ukončení těhotenství. Podrobn ěji se práce věnuje identifikaci faktorů, které ženám pomohly v procesu rozhodování.
Rozlišujeme vnitřní a vnější faktory ovlivňující rozhodnutí žen. Prostřednictvím metody IPA (interpretativní fenomenologická analýza), byly identifikovány jako hlavní faktory podpora ze strany partnera a odolnost vůči zátěži.
Neméně důležitá byla také výchozí pozice ženy, se kterou do rozhodování vstupovala, její postoj k těhotenství a mateřství, její předchozí zkušenost s mateřstvím, péčí o dítě, nebo zkušenost s dětmi s postižením, podpora ze strany zdravotnického personálu a vnímaná dostupnost služeb. Respondentky významně reflektovaly konflikt mezi emocionální a racionální složkou rozhodování.
Ač je ženami popsaná zkušenost v mnoha aspektech rozdílná, domníváme se, že se jedná o téma, které je nutné otevírat. V závěru jsou diskutovány faktory, které ženy zařazené do výzkumného šetření považovaly za významné pro své rozhodnutí.