Cíl práce: Součástí péče o chronické rány je využití nepřilnavých (neadherentních) krytí s antiseptickou složkou. V tomto článku předkládáme výsledky in vitro působení několika takových krytí na bakterie běžně se vyskytujících v ranách.
Materiál a metody: Vybrané druhy bakterií byly izolovány při rutinních vyšetřeních z chronických ran od pacientů Pardubické nemocnice v období od února do května 2022. Testována byla krytí obsahující iodpovidon Inadine a Aqvidine, krytí obsahující chlorhexidin Bactigras a krytí obsahující bismut tribromfenát Xeroform. Hodnocenými parametry byla velikost inhibiční zóny a inhibice růstu po odstranění materiálu.
Výsledky: Inadine i Aqvidine měly významně větší inhibiční zóny než Bactigras i Xeroform. Dle našeho testu nebyl zaznamenán signifikantní rozdíl mezi krytími Inadine a Aqvidine (mimo Klebsiella pneumoniae). Stejně nebyl signifikantní rozdíl mezi působením krytí Bactigras a Xeroform (mimo Streptococcus pyogenes). Inadine a Aqvidine rovněž inhibovaly růst bakterií i po odstranění krytí (s výjimkou Proteus mirabilis a Pseudomonas aeruginosa). Bactigras ani Xeroform tuto schopnost neměly s výjimkou Streptococcus pyogenes, jehož růst byl inhibován i po odstranění Bactigrasu.
Závěr: Krytí Inadine a Aqvidine obsahující iodpovidon byla účinnější než Bactigras a Xeroform u všech testovaných kmenů a jejich antibakteriální působení zůstávalo u většiny bakterií i po odstranění materiálu. Toto rozdílné antimikrobiální působení je potřeba zohlednit při volbě krytí.