Kolorektální trauma se v soudobých válečných konfliktech vyskytuje v 5-10 %. Nejčastější příčinou je střelné nebo střepinové poranění, kontuzně-lacerační mechanismus je ve válečné zóně ojedinělý.
I přes moderní léčebné postupy je ale zatíženo vysokou mírou morbidity, zejména pokud není včas diagnostikováno a léčeno. Management chirurgické léčby upřesňují jednoduch á skórovací schémata - colon injury scale, rectal injury scale a Flintův skórovací systém.
Resekční výkony tračníku s primární nebo odloženou anastomózou nemají vyšší riziko komplikovaného hojení a v dnešní době jsou upřednostňovány před konstrukcí terminálních stomií. Ty jsou indikovány při závažné oběhové nestabilitě při hemoragicko-traumatickém nebo septickém šoku s pokročilou difuzní peritonitidou.
K traumatu intraperitoneálního segmentu rekta se přistupuje stejně jako k tračníku. Poranění extraperitoneálního rekta bez devastace měkkých tkání může být ošetřeno transanální suturou nebo i bez ní.
Naopak devastující poranění rekta spolu s měkkými tkáněmi pánve se mají primárně zajistit derivační stomií a odloženou rekonstrukcí. Presakrální drenáž nebo laváž rekta již nejsou doporučovány.