Axiální spondyloartritida (axSpA) je systémové zánětlivé onemocnění postihující primárně páteř, nevyhýbá se však ani periferním kloubům. Prevalence axSpA se odhaduje na 0,5-1 % populace, což ji spolu s revmatoidní artritidou řadí na přední příčky zánětlivých revmatických chorob.
Prvním typickým projevem je přítomnost zánětlivé bolesti v dolní oblasti zad, tedy takové bolesti, která pacienta probouzí v druhé polovině noci, zlepšuje se s pohybem a naopak zhoršuje při pasivitě, je provázena výraznou ranní ztuhlostí a dobře reaguje na podání nesteroidních antirevmatik (NSA). Onemocnění postihuje 3x častěji muže než ženy a objevuje se převážně mezi 20. a 40. rokem věku.
Terapeuticky využíváme již výše zmíněná NSA, při trvalé aktivitě choroby je pacient indikován ke 2. linii léčby, a to k biologické léčbě (biologická chorobu modifikující antirevmatická léčba - bDMARD). Prvními bDMARD pro léčbu axSpA byly inhibitory tumor nekrotizujícího faktoru (TNFi), ke kterým se postupně přidaly inhibitory interleukinu (IL-)17; nově můžeme k léčbě pacientů s axSpA využít cílené syntetické léčby (tsDMARD) v podobě inhibitorů Janusovy kinázy (JAKi).
Farmakoterapie by měla jít ruku v ruce s pravidelným pohybem a fyzioterapií.